باسمه تعالی

 

زندگی‌نامه

 

دکتر مهدی محقق در دهم بهمن ماه 1308 خورشیدی در شهر مشهد در خانواده‌ای روحانی به‌دنیا آمد.

پدرش حاج شیخ عباسعلی خراسانی و پدربزرگش ملا بمانعلی محقق دامغانی بود. مهدی محقق تا 9 سالگی در آن شهر بود و سپس در سال 1317 به تهران منتقل شده و تحصیلات خود را در سطح ابتدایی و متوسطه دنبال کرد. از سال 1323 شروع به تحصیلات حوزوی کرد و برای استفاده از محضر استادان بزرگ در سال‌های 1326 و 1327 به مشهد آمد و در مدرسه نواب اقامت گزید. وی علوم حوزوی را در حوزه‌های علمیه مشهد و تهران تا مرحله اجتهاد فراگرفت و موفّق به اخذ درجه اجتهاد از آیت‌اللّه شیخ محمدحسین کاشف‌الغطاء و آیت‌اللّه سیّدمحمّدتقى خوانسارى شد.

در سال 1327 وارد دانشگاه تهران شد و دوره دکترى الهیّات را در سال1337 به پایان رسانید و در سال 1338 موفق به اخذ درجه دکتری در رشته زبان و ادبیّات فارسى از دانشگاه تهران شد. در سال 1339 پس از شرکت در آزمون دانشیارى به عضویت هیأت آموزشى گروه زبان و ادبیّات فارسى دانشگاه تهران درآمد. وی پیش از آن به مدّت نُه سال در دبیرستان‌هاى تهران تدریس کرده بود که مدّت سه سال از آن را مدیر بخش کتب خطّى کتابخانه ملّى فرهنگ هم بود. در سال 1340 از طرف دانشگاه لندن براى تدریس در دانشکده زبان‌هاى شرقى دعوت شد و به مدّت دو سال در آن دیار به سر برد. در سال  1345 به مقام استادى دانشگاه تهران نائل آمد و تا سال 1361 که بازنشسته شد با همان سمت در گروه‌های زبان و ادبیات فارسی و عربی و فلسفه و علوم اجتماعی دانشگاه اجتماعی دانشگاه تهران به تدریس درس‌های مختلف پرداخت. در طىّ مقاطعی از سال‌هاى 1344-1361 در دانشگاه مک‌گیل کانادا به تدریس فلسفه و کلام و عرفان اسلامى پرداخت و در سال 1347، شعبه مؤسّسه مطالعات اسلامى آن دانشگاه را در تهران تأسیس کرد که نتیجه آن نشر متجاوز از یکصدوشصت کتاب در زمینه‌هاى مختلف علوم اسلامى است. وی مجموعاً مدت 15 سال ریاست انجمن آثار و مفاخر فرهنگی را عهده‌دار بود. او از چهره‌های ماندگار علمی جمهوری اسلامی ایران و برگزیده جایزه مرحوم علامه طباطبایی (ره) بنیاد ملی نخبگان است.

 

------------------------------

خلاصه مراسم

بنیاد نخبگان استان تهران در راستای تقدیر از مقام و جایگاه رفیع مفاخر علمی- فرهنگی و همچنین شناخت بیشتر اجتماع نخبگانی با ثروت‌های ملی و الگوپذیری از آنان، رویداد فرهنگی «نکوداشت مقام علمی و فرهنگی استاد دکتر مهدی محقق» از چهره‌های برجسته علمی کشور را در تاریخ 12 دی‌ماه 1396در محل این بنیاد برگزار کرد.

در این رویداد فرهنگی، پس از تلاوت آیاتی چند از قرآن مجید، دکتر سهراب پور (از شاگردان دکتر محقق در دبیرستان البرز و مشاور وقت رئیس بنیاد ملی نخبگان) به عنوان نخستین سخنران از سال‌های دور که در دبیرستان البرز افتخار شاگردی دکتر محقق را داشت، سخن به میان آورد.

در ادامه این آئین، دکتر حسن بلخاری، رئیس وقت انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در سخنانی با اشاره به جایگزینی خود به سمت ریاست این انجمن که پیش از این برعهده دکتر محقق بوده است، در خصوص ریاست معنوی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی که بر عهده دکتر محقق است سخن گفت.

همچنین استاد کامران فانی عضو فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی در خصوص فعالیت‌های دکتر محقق در نشر فرهنگ و فقه شیعه در خارج از ایران به ایراد سخن پرداخت. استاد فانی با بیان اینکه در سال 1343 در دانشگاه تهران مدت کوتاهی درس عربی را از محضر استاد محقق تلمذ کرده است، درخصوص شیوه تدریس استاد محقق به خصوص درس عربی همراه با شعر و معانی و جذابیت تدریس ایشان سخن گفت.

در این نکوداشت پیام پروفسور آذرمیدخت صفوی رئیس انجمن استادان فارسی سراسر هند خطاب به دکتر مهدی محقق قرائت شد، دکتر علی موسوی گرمارودی در وصف دکتر مهدی محقق به شعرخوانی پرداخت، دکتر بهرامیان پیام استاد سید کاظم موسوی بجنوردی رئیس دایره‌المعارف بزرگ اسلامی را قرائت کرد. همچنین در ادامه دکتر مهدی محقق در بخش پایانی این آئین که با تشویق ایستاده حضار و دعوت از وی برای ایراد سخن همراه بود، ضمن تقدیر از بنیاد ملی نخبگان و بنیاد نخبگان استان تهران برای برگزاری چنین آئینی به ایراد سخن پرداخت و گفت: سعی بنده همواره این بوده است که تنها طالب علم باشم.

دکتر محقق یکی از سعادت‌های خویش در عالم علم را بهره‌مندی از اساتید بزرگ همچون آیت‌الله وحید خراسانی و ادیب نیشابوری در مشهد و همچنین استاد خوانساری در مسجد سیدعزیزالله تهران دانست.

وی ضمن اظهار تاسف از کم‌رنگ شدن نظام طلبگی در محافل علمی گفت: تاکنون نتوانسته‌ایم جایگزینی برای آن داشته باشیم. وی با اشاره به برپایی آئین بزرگداشت بسیاری از بزرگان علم و ادب این مرز و بوم در بخش حوزه و دانشگاه در طول تصدی 17 سال مسئولیت خویش در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، برگزاری این بزرگداشت‌ها را برای الگو گرفتن دختران و پسران جوان این کشور دانست.

------------------------------

ارج‌نامه

بسم‌اللّه‌النور

((ارج نامه))

 

یک دهان خواهم به پهنای فلک               تا بگویم وصف آن رشک ملک

حکیم دانا و دانشمند آگاه جناب آقای دکتر مهدی محقق

بی تردید درخت تنومند و پرثمر فرهنگ و تمدّن ایرانی طی سده های متوالی با تلاش و کوشش صدها حکیم، فیلسوف و دانشمند ایرانی مراقبت شده و به بار نشسته تا امروزه  عالمان آگاه در اقصی نقاط عالم از سایه پر مهر و صفای آن بهره مند شوند و از ثمرات پر بهره اش متنعّم گردند. در این میان امّا نباید از اهمیّت تلاشهای بی دریغ اندیشمندانی چون جنابعالی غافل ماند که به حق بقیه الماضین عصر ما  بوده و در حفظ و تبیین و گسترش علوم دانشمندان  این سرزمین مجاهدتها ورزیده اید. آری صحبت و صیانت از عقاید حکیم ابوالقاسم فردوسی تا شرح بر اشعار ناصرخسرو، تشریح شفای ابن سینا تا حکمت متعالیه شیخ اشراق و احاطه بر تاریخ طب و نجوم و موسیقی و تسلط بر نظم و نثر عرب زبانان و تدریس فقه شیعه در دانشگاههای معتبر جهان از جمله افتخارات جنابعالی برای حوزه های علمیه و دانشگاههای این سرزمین است که هرگز از یاد و خاطره مردم بخصوص اهل علم و دانش زدوده نخواهد شد . اجر شما ان‌شاءالله نزد خداوند محفوظ است و جزای آن را او خواهد داد . از این رو و با افتخار به پاس قدردانی از فعالیتهای ناب علمی در سالیان مدید به نمایندگی از جامعه نخبگانی کشور لوح " ارج نامه" حاضر را تقدیم کرده و بقای عمر جنابعالی را همراه با صحت و سلامت و عزّت از درگاه پرفیض الهی خواستارم.

 

سورنا ستاری

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور

و رئیس بنیاد ملی نخبگان

 

------------------------------

تصاویر مراسم

 

عکس مراسم
 
 
عکس مراسم
 
 
عکس مراسم
 
 
عکس مراسم
 
 
عکس مراسم
 
 
عکس مراسم
 
 
عکس مراسم
 
 
 
 

 

------------------------------

هنرنامه دکتر مهدی محقق

قدر اهل هنر کسی داند                                که هنرنامه‌ها بسی خواند

شرح مختصری از زندگی‌نامه و نیز چکیده سخنرانی‌های ایراد شده در مراسم یادمانی تکریم نخبگان و سرآمدان برگزار شده توسط بنیادهای نخبگان استانی تحت عنوان هنرنامه مکتوب شده است.

1    2

  

------------------------------

طواف شمع دکترمهدی محقق

سلسله سخنرانی‌های ایراد شده در مراسم یادمانی تکریم نخبگان و سرآمدان برگزار شده توسط بنیادهای نخبگان استانی تحت عنوان کتاب طواف شمع مکتوب شده است.


------------------------------

کلیپ نکوداشت دکترمهدی محقق