باسمه تعالی

 

زندگی‌نامه

زنده‌یاد علامه محمد‌تقی جعفری در سال 1304 خورشیدی در شهر تبریز متولد شد و پس از تحصیلات عالیه علوم اسلامی در شهرهای تبریز، تهران، قم و نجف اشرف در محضر آیات عظام، میرزا فتاح شهیدی، شیخ محمدرضا تنکابنی، شیخ کاظم شیرازی، سید عبدالهادی شیرازی، سید ابوالقاسم خویی و سید محسن حکیم کسب فیض کرد.

تا کنون بیش از هشتاد اثر از آثار استاد چاپ شده است و چاپ بعضی از آنان همچون شرح مثنوی در 15 جلد مکرراً تجدید شده است. همچنین تحت نظارت ایشان و طی 12 سال، کامل‌ترین کشف‌الابیات مثنوی مولوی در 4 جلد رحلی تحت عنوان «از دریا به دریا» منتشر شده است. از آثار برجسته ایشان ترجمه و شرح نهج‌البلاغه است که 27 جلد آن به زبان فارسی چاپ و منتشر شده است. دیگر اثر نفیس علامه جعفری، در زمینه بررسی و مقایسه افکار مولانا با فلسفه و جهان‌بینی شرق و غرب است که تحت عنوان مولوی و جهان‌بینی‌ها به چاپ رسیده است.

در زمینه حقوق بشر و مقایسه آن با حقوق بشر در اسلام، کتاب مفصل و مشروحی به قلم ایشان منتشر شده است. این کتاب به زبان انگلیسی نیز ترجمه شده است. دیگر کتاب‌های ایشان در زمینه‌های فقه، علوم سیاسی، روان‌شناسی، علوم تربیتی، معارف اسلامی، نظریه زیبایی و هنر در اسلام، مباحث فلسفی و کلامی، سرشار از آرا و نظریه‌های ابتکاری و بدیع است.

تاکنون ده‌ها نویسنده، استاد و محقق و متفکر از سراسر جهان با ایشان مذاکرات علمی داشته‌اند که بیش از 50 فقره از این مذاکرات در کتابی با عنوان "تکاپوی اندیشه‌ها" منتشر شده است. لازم به ذکر است که مکاتبات علمی علامه جعفری با برتراند راسل فیلسوف شهیر انگلیسی در برخی از کتاب‌های ایشان نظیر نقد و بررسی افکار راسل، توضیح و بررسی مصاحبه راسل ـ وایت مکرر به چاپ رسیده است. همچنین کتابی با عنوان "بررسی و نقد سرگذشت اندیشه‌ها" حاوی تحلیل و نقد نظریات آلفرد نورث وایتهد پدر منطق ریاضی که یکی از بزرگترین فلاسفه اروپا است، چاپ و منتشر شده و حضور علامه جعفری در طول چهل سال در دانشگاه‌های مختلف سراسر کشور یکی دیگر از نقش‌آفرینی‌های ایشان است.


------------------------------

خلاصه مراسم

بنیاد نخبگان استان تهران در راستای تقدیر از مقام و جایگاه رفیع مفاخر علمی- معنوی کشور و همچنین شناخت بیشتر اجتماع نخبگانی با این ثروت‌های ملی و الگوپذیری از آنان، رویدادهای فرهنگی با هدف نکوداشت چهره‌های برجسته علمی کشور برگزار می‌کند.

بدین منظور، مراسم بزرگداشت علامه محمدتقی جعفری در تاریخ یکشنبه 23 آبان‌ ماه 1395، در بنیاد نخبگان استان تهران برگزار شد.

در این رویداد آقای دکتر مهدی گلشنی (عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، عضو هیئت علمی و رئیس گروه فلسفه علم دانشگاه صنعتی شریف، برگزیده جایزه علامه طباطبایی بنیاد ملی نخبگان و چهره ماندگار ملی)، آقای دکتر منوچهر صدوقی سها (استاد دانشگاه و داماد علامه جعفری)، آقای دکتر سیدمحمدعلی بوترابی (عضو هیئت‌علمی دانشگاه علم و صنعت ایران و علامه جعفری)، دکتر عبدالله نصری (استاد گروه فلسفه دانشگاه علامه طباطبایی و از شاگردان علامه جعفری)، دکتر قاسم پورحسن (استاد گروه فلسفه دانشکاه علامه طباطبایی)، دکتر داود فیرحی (استاد گروه حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران)، علیرضا جعفری (فرزند استاد)، استادان دانشگاهی و نخبگان حوزوی و دانشگاهی، دانشجویان و مستعدین برتر استان تهران شرکت داشتند.

این نکوداشت با تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید و پخش سرود ملی آغاز شد، یدالله اردوخانی (رئیس وقت بنیاد نخبگان استان تهران) معرفی چهره‌های برجسته علمی و معنوی و مفاخر کشور را یکی از مأموریت‌های بنیاد ملی نخبگان دانست و گفت: تکریم و تجلیل از مقام شامخ این افراد علاوه بر ارج نهادن به خدمات ارزنده آنان، نقش مؤثری در معرفی الگوی مناسب به جوانان دارد.

دکتر مهدی گلشنی، علم، اخلاق و موقعیت‌شناسی را سه ویژگی بارز علامه جعفری برشمرد و گفت: علم به اقتضائات زمان یکی از خصوصیات اصلی علامه بود. وی اضافه کرد: علامه جعفری در دهه 30 کتاب انسان و جهان را تألیف کرد و در آن به مطالب و مفاهیم بدیع و نو پرداخت. او برای تألیف این کتاب به بیش از 200 کتاب ارجاع می‌دهد. وی همچنین بر مطالعه طبیعت بسیار تأکید داشت و هرگز خود را در یک مکتب محدود نمی‌کرد و معتقد بود علم و فلسفه در کنار دین، انسان را به حیات معقول می‌رساند.

دکتر عبدالله نصری نیز موضوع جبر و اختیار را یکی از دغدغه‌های این استاد برجسته دانست. وی علاقه به ادبیات را دیگر بارزه شخصیتی علامه جعفری عنوان کرد و گفت: یکی از ویژگی‌های شاخص ایشان، برقراری ارتباط بین ادبیات و فلسفه بود، به‌طوری که توانست بسیاری از اندیشه‌های فلسفی را از ادبیات و آثار بزرگان جهان ادبیات استخراج کند.

دکتر قاسم پورحسن با اشاره به نقش مهم بنیاد ملی نخبگان در معرفی و الگوسازی از مفاخر کشور، گفت: این قبیل اقدامات نقش بسیار مؤثری در حرکت جامعه علمی و حوزوی دارد و زمینه‌ساز بازخوانی سنت اسلامی است.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین دکتر داود فیرحی شجاعت و سنت‌شکنی مفهومی را از ویژگی‌های بارز علامه جعفری برشمرد و گفت: در نگاه علامه جعفری، انسانی که به هر دلیلی نتواند آزاد و انتخاب‌گر باشد، کَس نیست بلکه شیء فابریک یک سیستم و محصول از پیش‌ساخته است. شیء یعنی خرد بیرون از انسان اما کَس یعنی خرد در داخل انسان. در این تعریف، انسان کسی است که می‌تواند بلی و خیر بگوید و از آزادی برخوردار است.

در پایان این مراسم، با اهدای لوحی به قلم دکتر سورنا ستاری رئیس بنیاد ملی نخبگان و معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری و هدیه بنیاد نخبگان استان تهران به خانواده علامه جعفری، از مقام علمی و معنوی ایشان تجلیل شد.


------------------------------

ارج‌نامه

بسم‌اللّه‌النور

((ارج نامه))

 

خانواده محترم زنده یاد  علّامه محمّد تقی جعفری ( رضوان اللّه تعالی علیه )

در میان الگوهای مختلف بشری موثرترین آنها علما و اندیشمندان دینی جامعه می باشند که گفتار، کردار و آثار ایشان برای دیگر اقشار جامعه میزان است و همگان تأسی به ایشان را مایه سعادت و کامیابی دنیوی و اخروی بر می شمارند . یکی از الگوهای سعادتمند معاصر ایران که در قلّه رفیع علم و دانش و معنویّت به تعلیم و تربیت جوانان همّت گمارده ، علّامه دوران و اعجوبه زمان زنده یاد آیت اللّه محمّد تقی جعفری است که با تربیت شاگردان بسیار در حوزه و دانشگاه حقّ بزرگی بر جامعه نخبگانی کشور دارد. حلاوت درس‌های مختلف او از فلسفه و عرفان اسلامی گرفته تا تاریخ علم و  سایر  ابّحاث علمی هنوز بر کام شاگردانش باقی است. ایراد سخنرانی های به یاد ماندنی و نگارش انبوه کتاب‌های اثرگذار از شرح و تفسیر نهج‌البلاغه تا تشریح و توصیف مثنوی شریف ، تنها بخشی از خدمات استاد به فرهنگ و تمدّن کشورمان ایران است   چرا  که  بخش مهم‌تر آن به شخصیّت جذّاب، معنوی و کم نظیر استاد مربوط می شود. ابهت علمی در کنار تواضع و فروتنی ، روحیّه پرسشگری در کنار تعهّد به پاسخگویی ، جدیّت علمی در کنار بیانی شوخ و مزّاح، تسلط به ادبیّات فارسی و عربی در کنار لهجه زیبای آذری،  سعه صدر استادی در برابر مخاطبان مسلمان و غیر مسلمان و ارتباط وسیع و گسترده با جامعه علمی بین المللی در کنار توجّه به اخلاق اسلامی از زیبایی‌های روحی و علمی آن عزیز سفر کرده است. رضوان الهی بر او باد که جز به عظمت و افتخار اسلام و قرآن به چیز دیگری نمی‌اندیشید و  در این راه از هیچ کوششی مضایقه نمی‌کرد . بنیاد ملّی نخبگان ضمن پاسداشت مقام علمی، معنوی و فرهنگی استاد، جامعه مستعدین و نخبگان کشور را به توجّه بیش از پیش به نحوه زندگانی و سلوک علمی و عرفانی ایشان در کنار مطالعه عمیق آثار علمی این مرد بزرگ دعوت می نماید و با احترام «ارج نامه »  حاضر را به روح ملکوتی استاد تقدیم می‌دارد.

اللّهم أعل درجة الاستاذ   الاکرم و احشره مع محمّد و آله المعصومین و أفض علینا من برکاته  .

 

سورنا ستاری

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور

و رئیس بنیاد ملی نخبگان

 

------------------------------

تصاویر مراسم

 

عکس مراسم
 
 
عکس مراسم
 
 
عکس مراسم
 
 
عکس مراسم
 
 
عکس مراسم
 
 
عکس مراسم
 
 
عکس مراسم
 
 
 
 

 

------------------------------

هنرنامه علامه محمدتقی جعفری

قدر اهل هنر کسی داند                                که هنرنامه‌ها بسی خواند

شرح مختصری از زندگی‌نامه و نیز چکیده سخنرانی‌های ایراد شده در مراسم یادمانی تکریم نخبگان و سرآمدان برگزار شده توسط بنیادهای نخبگان استانی تحت عنوان هنرنامه مکتوب شده است.

1    2

  

------------------------------

طواف شمع علامه محمدتقی جعفری

سلسله سخنرانی‌های ایراد شده در مراسم یادمانی تکریم نخبگان و سرآمدان برگزار شده توسط بنیادهای نخبگان استانی تحت عنوان کتاب طواف شمع مکتوب شده است.


------------------------------

کلیپ نکوداشت علامه محمدتقی جعفری