یکشنبه 4 اسفند 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

به همت بنیاد نخبگان استان تهران
کارگاه آموزشی سواد رسانه‌ای اجرا شد

کارگاه آموزشی سواد رسانه‌ای با حضور مستعدین برتر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان استان تهران ؛کارگاه آموزشی سواد رسانه‌ای با حضور الهه شاکری و جمعی از مستعدین برتر در تاریخ 5 بهمن برگزار شد.
شاکری در این کارگاه، درباره اهمیت و ضرورت توجه به سواد رسانه‌ای، رویکردهای مختلف به سواد رسانه‌ای و مبانی آن، ویژگی‌ها و ابعاد سواد رسانه‌ای و سواد دیجیتال، قواعد مشروط و محدود در مصرف رسانه‌ و شناخت ایدئولوژی رسانه‌ها توضیح داد. مدرس کارگاه گفت: سواد رسانه‌ای یک نوع درک متکی بر مهارت است که بر اساس آن میتوان انواع رسانه‌ها و انواع تولیدات آنها را شناخت و از یکدیگر تفکیک و شناسایی کرد. همچنین مهارت‌های سواد رسانه‌ای به نوجوانان، جوانان، بزرگسالان و همه افراد جامعه کمک می‌کند تا بتوانند یک مخاطب فعال، خلاق، گزینشگر و هوشمند باشند نه صرفا یک مصرف‌کننده ساده برای پیام‌های منتشرشده.
وی توانایی ارزیابی منتقدانه محتوای رسانه‌های نوین و توان تولید محتوای مناسب و متقاعدکننده برای آن‌ها را بعنوان تعریف سواد رسانه‌های نوین مطرح کرد و اخبار و اطلاع‌رسانی، سرگرمی، راهنمایی و رهبری، آموزش و انتقال فرهنگ را بعنوان کارکردهای این رسانه‌ها و سه عنصر مهم در تحلیل پیام‌های ارتباطی را بصورت متن، زیرمتن و فرامتن توضیح داد.
الهه شاکری در بررسی سرعت و عمق نفوذ رسانه با بیان مثال‌هایی کتاب و مجله را از جمله مواردی برشمرد که مخاطب در مواجهه با آن با افزایش تمرکز و تخیل برای درک پیام روبروست درحالی‌که در بازی‌های رایانه‌ای و شبکه‌های اجتماعی با افزایش اثرگذاری بر مخاطب و انتقال پیام در زمان کمتر مواجه هستیم.
دانشجوی دکترای مطالعات رسانه‌های نوین، یکی از نتایج تبدیل شدن رسانه‌ها و وسائل ارتباط جمعی به منبع غالب و اصلی تعاریف و تصاویر ذهنی فردی و عمومی را "فرا واقعیت" دانست و گفت در حقیقت شبیه‌سازی‌ها (فرا واقعیت‌ها)، واقعیت را انکار نمی‌کنند، بلکه تمایز بین تصویر و دیگر مراتب تجربه را محو می‌کنند، که همین امر موجب شده است تا بشر به مرحله‌ای برسد که توانایی تشخیص واقعیت از شبیه‌سازی شده آن را از دست بدهد.
توضیح انواع تکنیک‌های اقناع مخاطب توسط رسانه‌های نوین و مشخصه‌های مخاطب فعال پایان‌بخش کارگاه نیم‌روزه سواد‌رسانه‌ای بود.
کارگاه آموزشی سواد رسانه‌ای در روز شنبه5 بهمن در محل بنیاد نخبگان استان تهران برگزار شد. مدرس این کارگاه الهه شاکری دانشجوی دکترای مطالعات رسانه‌های نوین در دانشگاه تهران؛ کارگردان و تهیه‌کننده پرس تی وی (و مدیر تلویزیون اینترنتی urmedium) است.

تاریخ انتشار : 1398/11/07
کد : 10147
تعداد بازدید: 111

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601