چهارشنبه 7 فروردین 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

به همت بنیاد نخبگان استان تهران
سومین جلسه از سلسله نشست‌های "اخلاق نخبگی در قرآن کریم و نهج‌البلاغه"برگزار شد

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان استان تهران نشست "اخلاق نخبگی در قرآن کریم و نهج‌البلاغه" با حضور استاد دکتر محمدعلی انصاری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان استان تهران؛ سومین جلسه از سلسله نشست‌های "اخلاق نخبگی در قرآن کریم و نهج‌البلاغه" در روز شنبه مورخ 15 اردیبهشت 1397 با حضور دکتر محمدعلی انصاری در محل بنیاد نخبگان استان تهران برگزار شد.
در این نشست که با حضور دکتر شاهرضایی مدیرکل دفتر تکریم و الگوسازی و آقای نیازی مدیرکل دفتر طرح و برنامه بنیاد ملی نخبگان و جمعی از مستعدین برتر برگزار شد؛ دکتر انصاری ابتدا با اشاره مختصری به مباحث ارائه شده در نشست پیشین از جمله ویژگی‌ها و تعبیر عبادالرحمن و خصوصیات آنها موضوع نشست سوم را در ادامه این صفات و ویژگی‌های انسان‌های برگزیده با توجه به آیات سوره فرقان بیان نمودند.
ایشان افزودند: پروردگار در قرآن مجموعه‌ای از صفات بسیار دلنشین را به عنوان ویژگی‌های انسان های برگزیده قرآنی مطرح نموده است. عبادالرحمن کسانی هستند که "یَمْشُونَ عَلَی الْأَرْضِ هَوْناً" و دوم "وَ إِذا خاطَبَهُمُ الْجاهِلُونَ قالُوا سَلاماً". سبک بالانه بر زمین گام می‌نهند و زندگی می‌کنند و توازن ویژه ای در شخصیت آنها دیده می شود.
کسانی هستند که إِذَا خَاطَبَهُمُ الْجَهِلُونَ قَالُواْ سَلَامًا و هنگامی که با نابخردان مواجه می‌شوند در صدد ستیزه جوییی بر نمی‌آیند. استاد انصاری در ادامه افزودند: وَالَّذِینَ یَبِیتُونَ لِرَبِّهِمْ سُجَّدًا وَقِیَامًا خداوند استعداد و ظرفیتی در شب قرار داده است و عبادالرحمن از آن فضا برای قرب به خداوند استفاده می‌کنند و خود را آماده تلاش‌های روزانه می‌کنند.
ویژگی دیگر "عبادالرحمن" این است که " الَّذِینَ یَقُولُونَ رَبَّنَا اصْرِفْ عَنَّا عَذَابَ جَهَنَّمَ إِنَّ عَذَابَهَا کَانَ غَرَامًا". عبادالرحمن این نیاز را در خودشان می بینند که پیوسته از خداوند بخواهند آنها را از عذاب جهنم دور نگهدارد و این حکم قطعی الهی است که همگان وارد جهنم می‌شوند و بعد آنهایی که به تقوا پیشگی رسیده‌اند نجات می‌یابند و بقیه در چنین جایگاهی گرفتار خواهند ماند.
لذا عبادالرحمن این معنا را خوب درک کرده اند و می دانند که هر انسانی به طور طبیعی در معرض سقوط قرار دارد و ممکن است ‌بلغزد. لذا از خداوند طلب می کنند: خداوندا تو باید به ما کمک کنی تا ما بتوانیم خودمان را از عقوبت و قهر تو نجات دهیم.
ایشان افزودند: عبادالرحمن در زندگی مادی و معیشتی‌شان اصول خود را دارند و علاوه بر عبادت، زندگی دنیایی و معاش‌شان به صورتی است که خداوند می‌فرماید و آیات بسیاری در قرآن هست که شیوه معاش انسان را توضیح می دهد. آدابی که اخلاق مسائل مادی و معیشتی را تعیین می‌کند: عبادالرحمن اهل انفاق هستند و اسراف نمی کنند سبک زندگی درست، کم خوردن، کم خوابیدن و کم گفتن است و اسراف فقط در حوزه خوردن نیست بلکه درهمه حوزه‌ها (اندیشه، سخن، مسائل حقوقی و اجتماعی و...) است. در حقیقت استاندارد زندگی الهی، اجتناب از اسراف است.
چهارمین جلسه از سلسله نشست‌های اخلاق نخبگی در قرآن کریم و نهج‌البلاغه در مهرماه برگزار خواهد شد. کلیه نخبگان و مستعدین برتر علاقمند جهت حضور در نشست چهارم می‌توانند ثبت نام نمایند (کلیک کنید).

تاریخ انتشار : 1397/02/17
کد : 104
تعداد بازدید: 500

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد

  سامانه پاسخگویی بنیاد ملی نخبگان : 09601

  نشانی بنیاد نخبگان استان تهران: خیابان کریم خان زند، خیابان استاد نجات الهی جنوبی، کوچه شهید حقیقت طلب، پلاک 17 کدپستی 1598868411