دوشنبه 6 خرداد 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

به همت بنیاد نخبگان استان تهران
اولین جلسه از سلسله نشست‌های" اندیشه‌های دوران در ترازوی قرآن" برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان استان تهران نشست " اندیشه های دوران در ترازوی قرآن " با حضور سید محمد روحانی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان استان تهران؛ اولین جلسه از سلسله نشست‌های " اندیشه های دوران در ترازوی قرآن " در روز دوشنبه مورخ 31 اردیبهشت 1397 با حضور سید محمد روحانی در محل بنیاد نخبگان استان تهران برگزار شد.
در این نشست که با حضور جمعی از مستعدین برتر برگزار شد؛ روحانی ابتدا ضمن عرض تبریک فرا رسیدن ماه مبارک رمضان در خصوص سبک زندگی صحبت کرد و توضیح داد که دعا یکی از ارکان اساسی زندگی است و جوهره اصلی عبادت، دعا می باشد: "ایاک نعبد و ایاک نستعین" یعنی آنکه هرچه می‌خواهیم باید از خدا استعانت جوییم و اگر بینش توحیدی ما درست باشد سراسر زندگی ما دعا است.
وی در خصوص سبک زندگی و تأثیرات ماه رمضان و تحولاتی که در زندگی ایجاد می‌کند توضیحاتی ارائه کرد: یکی از تأثیرات ماه مبارک رمضان، نمار اول وقت خواندن است، در این ماه معمولا نمازها اول وقت خوانده می‌شود و ماهی است که قرآن در آن تلاوت می‌شود.
مورد دیگر که در سبک زندگی تأثیر بالایی دارد افطار است. افطار از چند جهت سبک زندگی دینی را برای انسان محقق می‌کند: تلفیق جدایی ناپذیر حظ معنوی و لذت مالی در لحظه افطار بروز می‌یابد. البته یکی از رازهای زندگی سالم این است که تا گرسنگی کامل، غذا خورده نشود. در ماه مبارک رمضان بواسطه گرسنگی همه در لحظه افطار حاضر هستند و دور هم غذا می‌خوردند. در حقیقت در افطار لذت مادی و معنوی در هم می آمیزد.
دیگر تاثیر ماه مبارک رمضان در سحر است. سحر لحظاتی است که عمده مکاشفات و لذت‌های بسیار بلند معنوی در آن لحظات اتفاق می افتد.

دوش وقت سحر از غصه نجاتم دادند               واندر آن ظلمت شب آب حیاتم دادند
بیخود از شعشعه پرتو ذاتم کردند              باده از جام تجلی صفاتم دادند
چه مبارک سحری بود و چه فرخنده شبی          آن شب قدر که این تازه براتم دادند

وی در ادامه گفت یکی از راه های رستگاری و خروج از منیت، تربیت زبان است. اگر انسان توانست زبانش را تربیت کند و فقط قول سدید بگوید؛ قرآن وعده قطعی می دهد که رستگار شده است: "یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَقولوا قَولًا سَدیدًا". انسان زبانش را حفظ کند اعمالش درست می شود. سخن راست گفتن و به تأثیرات آن اندیشیدن بسیار مهم است؛ چیزی که متأسفانه کاملا متضاد با دنیای امروز و سبک زندگی امروزی و دنیای مجازی است.
سلسله نشست‌های اندیشه‌های دوران در ترازوی قرآن با بررسی آیات سوره مبارکه کافرون ار تاریخ 31 اردیبهشت ماه هر دوشنبه به مدت 12 هفته در محل بنیاد نخبگان استان تهران (ثبت نام) برگزار می گردد.

تاریخ انتشار : 1397/03/02
کد : 118
تعداد بازدید: 674

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد

  سامانه پاسخگویی بنیاد ملی نخبگان : 09601

  نشانی بنیاد نخبگان استان تهران: خیابان کریم خان زند، خیابان استاد نجات الهی جنوبی، کوچه شهید حقیقت طلب، پلاک 17 کدپستی 1598868411