یکشنبه 5 خرداد 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

به همت بنیاد نخبگان استان تهران
نکوداشت مقام فرهنگی و آموزشی دکتر محمد علی مجتهدی گیلانی

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان استان تهران رویداد فرهنگی بزرگداشت دکتر محمد علی مجتهدی گیلانی برگزار می‌گردد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان استان تهران؛ این بنیاد در راستای تقدیر از مقام و جایگاه رفیع مفاخر علمی- فرهنگی و همچنین شناخت بیشتر اجتماع نخبگانی با ثروت‌های ملی و الگوپذیری از آنان، رویداد فرهنگی «نکوداشت مقام آموزشی و فرهنگی استاد دکتر محمدعلی مجتهدی گیلانی» از چهره‌های برجسته آموزشی کشور را در تاریخ 11مهرماه 1397 برگزار می‌نماید.
دکتر محمد علی مجتهدی در سال 1287 شمسی در لاهیجان متولد شد. وی پس از تحصیلات مقدماتی در گیلان به تهران آمد و وارد مدرسه دارالمعلمین شد. در سال 1310 با گذراندن دوره 6 ساله متوسطه، دیپلم گرفت و در آزمون "اعزام محصل به فرانسه" رتبه قبولی را به دست آورد. به این ترتیب به همراه سایر پذیرفته شدگان در این امتحان راهی اروپا شد و لیسانس مکانیک را در سه سال به دست آورد. او در مکانیک استدلالی بین تمام هم دوره‌ای‌های خود، عنوان اول را به دست آورد و بهترین دانشجو شد. وی طی سال های 1314 تا 1317 موفق شد به اخذ مدرک فوق لیسانس شد و پس از آن نیز دوره دکترا را با عنوان "حل برخی مسائل مکانیک مایعات" تحقیق کرد. در پایان، امتیاز «شایان افتخار» که بالاترین امتیاز برای تصویب دکترا بود، به او اعطا شد. «دکتر مجتهدی» در سال 1317 به ایران بازگشت. وی پس از بازگشت به ایران دانشیار ریاضی دانشکده علوم و دانشسرای عالی شد.
وی ضمن تدریس در دانشکده فنی دانشگاه تهران در دبیرستان « البرز» نیز صاحب مسئولیت شد و به مدت 34 سال مدیر این دبیرستان بود و بسیاری از دانشمندان و مشاهیر علمی کشورمان را تربیت کرد. او همزمان با ریاست دبیرستان در سال 1340 ریاست دانشگاه شیراز را نیز بر عهده گرفت و در آذرماه سال ۱۳۴۱به مدت سه سال رئیس دانشگاه پلی‌تکنیک تهران شد و 4 سال بعد در سال 1344، بهترین دانشگاه فنی کشور ( دانشگاه صنعتی شریف) را تاسیس کرد. همچنین در سال 1345 رییس دانشگاه شهید بهشتی بود.
دکتر مجتهدی در کلیه ادوار خدمت آموزشی خود به شدت با دخالت افراد سیاسی، درباریان و افراد خارجی در امور مربوط به دانشگاه‌ها و نیز مدرسه البرز مخالف بود و تا حد امکان از هدر رفت سرمایه‌های دانشگاهی جلوگیری کرد.
بعد از انقلاب اسلامی، دکتر مجتهدی از ریاست مدرسه البرز کنار رفت و سال‌ها در جنوب فرانسه زندگی می‌کرد تا آنکه در سال 1376 زندگی را بدرود گفت.
دانشگاه صنعتی شریف در سال 1371 در مراسمی با حضور دکتر مجتهدی از زحمات ایشان تقدیر به عمل آورد.

نکوداشت مقام آموزشی و فرهنگی دکتر محمدعلی مجتهدی گیلانی در تاریخ 11 مهرماه 1397 توسط بنیاد نخبگان استان تهران و با همکاری بنیاد دکتر مجتهدی گیلانی، انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، انجمن فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف، کانون فارغ‌التحصیلان دبیرستان ماندگار البرز و کانون فارغ‌التحصیلان دانشکده فنی دانشگاه تهران، برگزار می‌گردد. مستعدین‌برتر می‌توانند با مراجعه به سامانه ( کلیک کنید) جهت شرکت در نکوداشت ثبت‌نام نمایند.

تاریخ انتشار : 1397/06/21
کد : 162
تعداد بازدید: 527

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد

  سامانه پاسخگویی بنیاد ملی نخبگان : 09601

  نشانی بنیاد نخبگان استان تهران: خیابان کریم خان زند، خیابان استاد نجات الهی جنوبی، کوچه شهید حقیقت طلب، پلاک 17 کدپستی 1598868411