شنبه 29 تیر 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

به همت بنیاد نخبگان استان تهران
چهارمین جلسه از سلسله نشست‌های اخلاق نخبگی در قرآن کریم و نهج‌البلاغه و مسابقه فرهنگی معنوی مشکات نور

چهارمین نشست "اخلاق نخبگی در قرآن کریم و نهج‌البلاغه" و مسابقه فرهنگی-معنوی مشکات نور با حضور استاد دکتر محمدعلی انصاری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان استان تهران؛ چهارمین جلسه از سلسله نشست‌های "اخلاق نخبگی در قرآن کریم و نهج‌البلاغه" در روز یک شنبه مورخ 11 آذر 1397 با حضور دکتر محمدعلی انصاری در محل بنیاد نخبگان استان تهران برگزار شد.
این نشست با حضور دکتر الستی معاون سرآمدان و نخبگان، دکتر فریبانظری مدیرکل امور بانوان و خانواده وزارت کشور، دکتر فیض معاون مستعدان بنیاد، دکتر شاهرضایی مدیرکل دفتر تکریم و الگوسازی ملی نخبگان، دکتر احمدی‌زاده رئیس بنیاد نخبگان خراسان رضوی و جمعی از مستعدین برتر برگزار شد. در ابتدای این نشست دکتر انصاری با اشاره مختصری به مباحث ارائه شده در نشست‌های پیشین از جمله ویژگی‌های عبادالرحمن و خصوصیات آنها موضوع نشست چهارم را بررسی اعمال و رفتارهایی که انسان‌های برگزیده از آن اجتناب می‌کنند با توجه به آیات سوره فرقان بیان نمودند.
ایشان افزودند: زمانی که آیات پایانی سوره فرقان را بررسی می‌کنیم سه ویزگی را حضرت حق عنوان می‌کند که جنبه سلبی دارد و اعمالی هست که عباد الرحمن انجام نمی‌دهند و همان‌گونه که برای تندرستی و سلامت زیستن باید یک سری رفتارها انجام شود، متقابلا از یک سری رفتارها باید اجتناب شود، برای عبودیت و عباد الرحمن هم همین گونه است. آیه "وَالَّذِینَ لَا یَدْعُونَ مَعَ اللَّهِ إِلَهًا آخَرَ وَلَا یَقْتُلُونَ النَّفْسَ الَّتِی حَرَّمَ اللَّهُ إِلَّا بِالْحَقِّ وَلَا یَزْنُونَ وَمَن یَفْعَلْ ذَلِکَ یَلْقَ أَثَامًا" (68 سوره فرقان) "و آنان هستند که با خدای یکتا کسی را شریک نمی‌خوانند و نفس محترمی را که خدا حرام کرده جز به حق به قتل نمی‌رسانند، و هرگز گرد عمل زنا نمی‌گردند، که هر که این عمل کند کیفر گناهش را خواهد دید".
ایشان در ادامه توضیح دادند سه ویژگی را خداوند اعلام کرده است که عباد الرحمن از آن دورند: ا- آنها برای خداوند شریک قائل نیستند و فقط خدا را عبادت می‌کنند. 2- عباد الرحمن به جانهایی که خدا برای آنها حرمت نهاده است تعدی نمی‌کنند و هرگز دست آنها به جان و خون کسی آلوده نمی شود 3- عباد الرحمن رفتارهای مخاطره انگیز اخلاقی ندارند و عفت و پاکدامنی رویه آنهاست" وَلَا یَزْنُونَ"
ایشان افزودند مواردی که مطرح شد بسیار اساسی و زیر بنایی است و نکته ای وجود دارد که در برگیرنده این سه مورد است و پاره‌ای از بزرگان و حکما به عنوان المقاصد الخمسه" اهداف پنج گانه" آن را بیان می‌کنند و شامل : 1- انسان‌ها برای رسیدن به خداوند نیاز به راه و مسیر دارند 2- جان انسان‌ها ارزشمند است.3- جامعه باید بر اساس عقل باشد و جامعه عقل‌مدار باشد نه جهل‌مدار 4- گردش اموال و چرخه اقتصادی پویا 5- مصونیت ناموس و آبرو در جامعه می‌باشد.
در پایان نشست به برگزیدگان مسابقه الگوساز فرهنگی-معنوی مشکات نور لوح تقدیر و هدیه‌ای به رسم یادبود اعطا گردید. پنجمین جلسه از سلسله نشست‌های اخلاق نخبگی در قرآن کریم و نهج‌البلاغه در دی ماه برگزار خواهد شد. کلیه نخبگان و مستعدین برتر علاقمند جهت حضور در نشست پنجم می‌توانند ثبت نام نمایند (کلیک کنید).

تاریخ انتشار : 1397/09/13
کد : 195
تعداد بازدید: 264

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد

  سامانه پاسخگویی بنیاد ملی نخبگان : 09601

  نشانی بنیاد نخبگان استان تهران: خیابان کریم خان زند، خیابان استاد نجات الهی جنوبی، کوچه شهید حقیقت طلب، پلاک 17 کدپستی 1598868411