شنبه 29 تیر 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

به همت بنیاد نخبگان استان تهران
پنجمین جلسه از سلسله نشست‌های اخلاق نخبگی در قرآن کریم و نهج‌البلاغه

پنجمین نشست "اخلاق نخبگی در قرآن کریم و نهج‌البلاغه" با حضور استاد دکتر محمدعلی انصاری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان استان تهران؛ پنجمین جلسه از سلسله نشست‌های "اخلاق نخبگی در قرآن کریم و نهج‌البلاغه" در روز دوشنبه مورخ 13اسفند 1397 با حضور استاد دکتر محمدعلی انصاری در محل بنیاد نخبگان استان تهران برگزار شد.
این نشست با حضور دکتر زراسوندی رئیس بنیاد نخبگان استان تهران، دکتر شاهرضایی مدیرکل دفتر تکریم و الگوسازی بنیاد ملی نخبگان و جمعی از مستعدین برتر برگزار شد. در ابتدای این نشست دکتر انصاری با اشاره به مباحث ارائه شده در نشست‌های پیشین و مرور ویژگی‌های عبادالرحمن گفت: بندگان تربیت شده خاص خداوند چه کارهایی را انجام می دهند و از چه کارهایی اجتناب می کنند. آنان به لحاظ مسائل اعتقادی اجتناب کامل از شرک دارند و هرگز دست به جان آدمیان دراز نمی‌کنند و به لحاظ مسائل اخلاقی در نهایت پاکیزگی هستند.
وی افزود: طبق آیه شریفه "وَمَن يَفْعَلْ ذَلِكَ يَلْقَ أَثَامًا" اگر این اعمال از کسی سر زند با نقصان مواجه می‌شود و ما طبق آیات قرآن معتقد به تجسم اعمال هستیم و معتقدیم که انسانها در جهان واپسین هرآنچه را که عمل کرده‌اند با آن مواجه می‌شوند و برای کسی که شرک مرتکب شده عذاب آن چند برابر است؛ چرا که برای هر شرکی باید جداگانه مجازات شود و برای تک تک اعمالی که انجام داده است باید پاسخش را ببیند و بازتاب عملش را دریافت کند.
در ادامه نشست دکتر انصاری در خصوص توبه توضیح داد و افزود: توبه برای آن است که انسان از گناهانش برگردد و توبه دو مرحله دارد. 1- توبه نظری و قلبی 2- توبه عملی و بیرونی. بحث نظری توبه به بازنگری و و پایش انسان از رفتارهای خود مربوط می‌شود و در این مرحله است که انسان متوجه خطاهای خود می‌شود. پس از این انسان با پذیرش رفتار اشتباه خود در مرحله بعد عزم و اراده بر عدم تکرار گناه داشته باشد. در توبه عملی نیز انسان در مقام عمل در صدد جبران تمام خطاهای گذشته قرار می‌گیرد و باید همه را اصلاح کند.
دکتر انصاری در خصوص امورات و کارهای دنیوی توضیح داد و گفت: اولین و مهمترین کاری که قرآن انجام می‌دهد تغییر ذهن و دیدگاه انسان ها است و توجه آنها را به خودشان برمی‌گرداند. در قرآن چهار کار اشتباه بیان شده و از انسان خواسته شده تا از آنها اجتناب کند: 1-لغو2- لعب3- لهو 4- عبث. لغو: چیزی که هیچ سودی در آن برای انسان نیست و یک کار بی فایده، پوچ و بیهوده است و عمر انسان را هدف می گیرد (تباهی عمر). عبث: ممکن است کاری که انسان می‌خواهد انجام دهد فایده داشته باشد ولی پایانش را بررسی نکرده و نام آن در قرآن عبث است. یعنی کاری که شروع خوبی دارد ولی پایان آن نا مشخص است. لعب: کارهایی در زندگی که انگیزه و فایده دارد اما این منفعت ها و فایده ها بسیار ناچیز است و خیلی مهم نیستند. و در نهایت لهو: به اموری می گویند که ابتدای خوبی داشته ولی جنبه بازدارندگی دارند.

در این نشست جلد دوم کتاب تفسیر مشکات نور به مستعدین برتر شرکت کننده اهدا گردید. همچنین دور دوم مسابقه فرهنگی مشکات نور در بهار 1398 و در ششمین جلسه از سلسله نشست های اخلاق نخبگی در قرآن کریم و نهج‌البلاغه و با حضور استاد دکتر محمدعلی انصاری برگزار می‌گردد. مستعدین برتر علاقمند جهت حضور در نشست ششم می‌توانند ثبت نام نمایند (کلیک کنید).

تاریخ انتشار : 1397/12/15
کد : 245
تعداد بازدید: 395

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد

  سامانه پاسخگویی بنیاد ملی نخبگان : 09601

  نشانی بنیاد نخبگان استان تهران: خیابان کریم خان زند، خیابان استاد نجات الهی جنوبی، کوچه شهید حقیقت طلب، پلاک 17 کدپستی 1598868411