اطلاعیه
فراخوان جایزه شهید آوینی (سرآمدان هنری) و جایزه کمال الملک (مستعدان برتر هنری) بنیاد ملی نخبگان

بنیاد ملی نخبگان در نظر دارد سومین دوره انتخاب برگزیدگان جایزه شهید آوینی و دومین دوره  انتخاب برگزیدگان جایزه کمال الملک را به مرحله اجرا در آورد.

بنیاد ملی نخبگان در نظر دارد سومین دوره انتخاب برگزیدگان جایزه شهید آوینی و دومین دوره انتخاب برگزیدگان جایزه کمال الملک را به مرحله اجرا در آورد.
الف) متقاضیان علاقه‌مند در گروه مستعدین برتر (رده سنی 15-40 سال) می‌توانند از تاریخ 23 شهریورماه تا پایان مهرماه 1398 با مراجعه به سامانة اطلاعاتی بنیاد ملّی نخبگان به نشانی sina.bmn.ir، ضمن نام‌نویسی در بخش «نام‌نویسی متقاضی» و انتخاب گزینة «هنری» در بخش «حوزة فعالیت»، اطلاعات خود را ارسال نمایند. همچنین لازم است مستعدین برتر بعد از بارگذاری مدارک در سامانه، کلیه آثار و مدارک خود را که امکان بارگذاری آنها بر روی سامانه وجود ندارد به‌صورت لوح فشرده (CD) به نشانی خیابان آزادی، بین خیابان نواب و رودکی، جنب کوچه طاهر نیا، پلاک 209، کدپستی 1457893111، بنیاد ملی نخبگان، دفتر الگوسازی و تکریم نخبگان، ارسال نمایند.
ب) متقاضیان علاقه‌مند در گروه سرآمدان هنری (رده سنی بالاتر از 40 سال) می‌توانند از تاریخ 23 شهریورماه تا پایان مهرماه 1398 تصویری از کلیه آثار و مدارک خود را به‌صورت لوح فشرده (CD) به نشانی خیابان آزادی، بین خیابان نواب و رودکی، جنب کوچه طاهرنیا، پلاک 209، کدپستی 1457893111، بنیاد ملی نخبگان، دفتر الگوسازی و تکریم نخبگان یا پست الکترونیک asatid@bmn.ir ارسال نمایند.
توجه! ازآنجا که مهلت ارسال آثار و مدارک قابل تمدید نمی‌باشد خواهشمند است در بازه زمانی مشخص شده مدارک مورد نیاز ارسال شود.

برگزیدگان هنری در گروه‌های هشت‌گانة هنر شامل هنرهای نمایشی، هنرهای سینمایی، موسیقی، هنرهای تجسمی، هنرهای سنتی، صنایع دستی، معماری و شهرسازی و هنرهای چندرسانه‌ای و در دو ردة «مستعد برتر هنری» و «سرآمد هنری» شناسایی می‌شوند.
شروط لازم برای مستعدین برتر هنری:
«مستعد برتر هنری» به فردی اطلاق می شود با استعداد‌ ویژه ‌که فعالیت‌های هنریِ وی نشان‌ از آتیة درخشان هنری داشته باشد ولی لازم است این استعداد به مدد لطف الهی، تلاش فردی و پشتیبانی مراجع ذی‌ربط، هرچه بیشتر از قوّه به فعل درآید تا به «سرآمد هنری» تبدیل شود. مهم‌ترین شاخصه‌های شناسایی مستعد هنری عبارت است از:
الف. آثار هنری وی دارای نشانه‌هایی خلاقانه، نوآورانه، واجد ارزش‌های بدیع هنری و متفاوت با کار عموم باشد.
ب. آثار هنریِ او متعهدانه، اخلاق‌مدار و در مسیر تعالی انقلاب و آداب اسلامی ـ ایرانی باشد.
ج. متقاضی، جوان و در محدودة سنی 15 تا 40 سالگی باشد.
د. متقاضی، دارای حداقل 3 سال فعالیت مستمر در رشته هنری مورد نظر باشد.
شروط لازم برای سرآمدان هنری:
«سرآمد هنری» فردی است که بر اساس ذوق، خلاقیت سرشار و تلاش خود به جایگاهی ممتاز در میان همگنان دست یافته باشد. مهمترین شاخصه‌های شناسایی سرآمد هنری عبارت است از:
الف. صاحب سبک و شیوه‌ای نوآورانه در آفرینش آثار هنری باشد و سال‌های متمادی از عمر خود را درآن حوزه هنری به‌صورت فعال و پیشرو سپری کرده باشد.
ب. آثار هنری او متعهدانه، اخلاق مدار و در مسیر تعالی انقلاب و آداب اسلامی – ایرانی باشد.
ج. در محدوده سنی بالاتر از 40 سال باشد.

یادآوری 1: صرفاً فعالیت‌های مرتبط با حوزة هنری مدنظر مورد بررسی قرار می‌گیرند.
یادآوری 2: هر یک از مصادیق اشاره شده در شیوه‌نامه دارای امتیازی برای شناسایی افراد مستعد و سرآمد است و داشتن شرایط یک بند، الزاماً به معنای برگزیدگی نیست.
یادآوری 3: بدیهی است پس از بارگذاری و ارسال مدارک از سوی متقاضی، روند بررسی و امتیازدهی توسط کارگروه‌های تخصصی بنیاد مشتمل بر داورانی مجرب آغاز شده و نتیجه آن در وقت مقتضی اعلام می‌شود. شایان ذکر است نتیجه بررسی‌های دقیق و کارشناسی کارگروه‌های تخصصی، قابل تجدید نظر نیست.
یادآوری 4: ضروری است متقاضیان علاقه‌مند (مستعدین برتر هنری و سرآمدان هنری) قبل از ارائه درخواست، آیین‌نامه و شیوه‌نامه مربوط را با دقت مطالعه و سپس برای ارسال مدارک اقدام نمایند.


- لینک آیین نامه شناسایی و پشتیبانی از برگزیدگان هنری کشور
-فایل pdf شیوه‌نامه شناسایی و پشتیبانی از برگزیدگان هنری کشور

تاریخ انتشار : 1398/06/23
کد : 104
تعداد بازدید: 1956