چهارشنبه 7 فروردین 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

به همت بنیاد نخبگان استان تهران
دومین جلسه از سلسله نشست‌های اندیشه‌های دوران در ترازوی قرآن برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان استان تهران نشست "اندیشه‌های دوران در ترازوی قرآن" با حضور جمعی از مستعدین برتر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان استان تهران؛ دومین جلسه از سلسله نشست‌های "اندیشه های دوران در ترازوی قرآن" در روز دوشنبه مورخ 7خرداد 1397 با حضور سید محمد روحانی در محل بنیاد نخبگان استان تهران برگزار شد.
در این نشست که با حضور جمعی از مستعدین برتر برگزار شد؛ آقای روحانی در اطراف سوره کافرون بحث کرده و متذکر شدند که موضوع کافران موضوعی مهم است که جای بحث بسیار دارد.
قرآن خطاب به اهل کتاب می فرماید"قُلْ یَا أَهْلَ الْکِتَابِ لَسْتُمْ عَلَى شَیْءٍ حَتَّى تُقِیمُوا التَّوْرَاةَ وَالْإِنْجِیلَ"، "لَسْتُمْ عَلَى شَیْءٍ" اصطلاحی بود که اهل کتاب بر علیه هم بکار می بردند و یهود می گفتند نصارا هیچ ریشه ای ندارد و همینطور نصارا راجع به یهود این ادعا را داشتند و قرآن خطاب به آنها گفت که ای رسول خدا به آنها بگو هیچکدامتان هیچ چیز نمی‌دانید تا زمانی که تورات و انجیل خودتان را جدی بگیرید. ایشان متذکر شدند که این آیه در خصوص مسلمان‌ها و کتاب آسمانی آنها "قرآن کریم" نیز صحت دارد.
آیه 66 سوره مائده "وَلَوْ أَنَّهُمْ أَقَامُوا التَّوْرَاةَ وَالْإِنْجِیلَ وَمَا أُنْزِلَ إِلَیْهِمْ مِنْ رَبِّهِمْ لَأَکَلُوا مِنْ فَوْقِهِمْ وَمِنْ تَحْتِ أَرْجُلِهِمْ"در این خصوص اشاره دارد و می فرماید اگر اهل کتاب اصول تورات و انجیل را برپا دارند وضع زندگی مادیشان نیز بهتر خواهد شد و باید کلام خدا را در زندگی و مسائل آن در نظر گیرند.
ایشان افزودند در 77 سوره قرآن به طور مستقیم درباره کفر صحبت شده است و اگر بخواهیم کفر را دقیق بشناسیم باید آیات مربوط به دوگانه آن یعنی ایمان (و شکر) را دریابیم و خداوند برای انسان ایمان را زینت داده است و ایمان را در دلها قرار داده و از کفر بیزار است. لذا منظور از کفر انکار اعتقاداتی است که دین بر پایه آن استوار است و کافران اصول دین را انکار می‌کنند.
ایشان در خصوص مفهوم خدا در قرآن صحبت کردند و افزودند خدایی که وجود دارد باید دید چه نسبتی با زندگی ما و هستی داشته و جایگاهش چیست و اینگونه است که مفهوم عشق خودش را نشان می دهد.
سومین جلسه از سلسله نشست‌های اندیشه‌های دوران در ترازوی قرآن با بررسی آیات سوره مبارکه کافرون در تاریخ 21 خرداد 97 در محل بنیاد نخبگان استان تهران برگزار خواهد شد (جهت ثبت نام کلیک کنید).

تاریخ انتشار : 1397/03/09
کد : 121
تعداد بازدید: 501

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد

  سامانه پاسخگویی بنیاد ملی نخبگان : 09601

  نشانی بنیاد نخبگان استان تهران: خیابان کریم خان زند، خیابان استاد نجات الهی جنوبی، کوچه شهید حقیقت طلب، پلاک 17 کدپستی 1598868411