شنبه 29 تیر 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

به همت بنیاد نخبگان استان تهران
مستعدین برتر از سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران بازدید نمودند.

مستعدین برتر از آرشیو اسناد ملی و گنجینه نسخ خطی سازمان اسناد و کتابخانه ملی بازدید کردند.

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان استان تهران: این بنیاد با تأکید بر اجرای بازدیدهای تخصصی و فرهنگی، بازدید نیم‌روزه از آرشیو اسناد ملی تاریخی معاونت اسناد و نیز نسخ خطی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران را در تاریخ 5 تیر 1397برگزار کرد.
در این بازدید، مستعدین برتر ابتدا با حضور در کتابخانه ملی، پس از بازدید از قرآن نفیس یزدجردی و صفحات مسی رباعیات خیام به بخش موزه کتاب رفتند. و در موزه کتاب با پخش نماهنگی ازتاریخچه کتابخانه، منابع، خدمات، تالارها و بخش‌های مختلف آن آشنا شدند. از جمله نکات مهم نماهنگ اشاره به بخش آرشیو ملی است که در برگیرنده اسناد دولتی از تاسیس آن در سال 1349 تا کنون می‌باشد و ساختمان فعلی آن با در نظر گرفتن اصول معماری سنتی و پیشرو در سال 1375 در زمینی به وسعت 62000 متر مربع در عباس آباد احداث شده و ساخت آن به مدت 12 سال به طول انجامیده و در سال 1383 افتتاح شده است. سپس با راهنمایی و توضیحات ارزنده کارشناس نفایس، آقای حسن توکلی از نسخ خطی و آثار برگزیده بخش موزه کتاب بهره بردند. در بخش موزه کتاب چند نسخه خطی بسیار ارزشمند قرآن از اساتید به نامی چون استاد کمال‌الدین تبریزی، استاد وصال شیرازی (و فرزندان ایشان) و بانو ام سلمه (خواهر فتحعلی شاه قاجار) و... قابل مشاهده بود. همچنین بعضی از نسخه‌های تاریخی قرآنی به صورت طومار تحریر شده بود که طبق گفته کارشناس به جهت کم حجم بودن (جا شدن در جیب) و قراردادن طومار در عمامه و بالای سر علما با هدف حفظ حرمت قرآن کریم بصورت طومار تهیه شده‌اند. در ادامه، مستعدین از سایر نسخه‌های ارزشمند از جمله شاهنامه بایسنقری و کلیات سعدی و کتاب ذخیره شاهنشاهی نوشته اسماعیل جرجانی و... بازدید کردند.
پس از بازدید از بخش موزه کتاب با مراجعه به سازمان اسناد ملی، مستعدین با آزمایشگاه‌ها و بخش‌های مرمت معاونت اسناد ملی بخش آزمایشگاه آسیب‌شناسی و آسیب‌زدایی اسناد و کتب (از قارچ‌ها و آنزیم‌هایی که به کاغذ لطمه می زنند)، آزمایشگاه تخصصی شیمی (بررسی مراحل بیولوژیک و جلوگیری از پیشرفت اسیدی شدن کاغذ)، سالن مرمت، تالار پژوهش (قسمت خدمات رسانی اسناد و بخش خروجی اسناد) آشنا شدند. بخش پایانی بازدید واحد ضدعفونی سازمان بود که به گفته کارشناس مربوطه این واحد تنها واحد ضدعفونی اسناد و کتب در ایران بوده و در خصوص روند ضدعفونی اسناد دولتی و نیز اسناد شخصی (که افراد می‌توانند از خارج از سازمان درخواست مرمت و احیاء آنرا نمایند) توضیحات شایان توجهی بیان کردند.
این رویداد فرهنگی از ساعت 8 صبح آغاز و در ساعت 12:30 ظهر به پایان رسید.

تاریخ انتشار : 1397/04/13
کد : 130
تعداد بازدید: 651

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد

  سامانه پاسخگویی بنیاد ملی نخبگان : 09601

  نشانی بنیاد نخبگان استان تهران: خیابان کریم خان زند، خیابان استاد نجات الهی جنوبی، کوچه شهید حقیقت طلب، پلاک 17 کدپستی 1598868411