شنبه 29 تیر 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

به همت انجمن آثار و مفاخر فرهنگی؛
نخستین نشست هزاره حکیم خیام نیشابوری برگزار می‌گردد

نخستین نشست هزاره حکیم خیام نیشابوری به همت انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار می‌گردد.‏

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان استان تهران به نقل از انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، این انجمن نخستین نشست هزاره حکیم خیام نیشابوری را با حضور خیام‌پژوهان داخلی و بین‌المللی و هنرمندان برگزار می‌نماید.
دکتر حسن بلخاری دبیر علمی هزاره خیام و رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی با بیان اینکه 14 تیرماه جاری به مناسبت روز قلم، رویداد هزاره خیام با نخستین نشست خود در تهران و در فرهنگسرای نیاوران آغاز به کار خواهد کرد افزود: برنامه اصلی رویداد هزاره خیام بعد از سلسله نشست‌هایی در تهران، تبریز و اصفهان در 28 اردیبهشت ماه سال آینده برنامه‌ریزی شده است.
اولین نشست هزاره خیام میزبان سه سخنران خیام‌پژوه از دیگر کشورها خواهد بود. "تناسکوئیچ" رییس کرسی شرق شناسی دانشگاه بلگراد و نماینده صربستان در یونسکو در این مراسم سخنرانی خواهد کرد. همچنین آقای "الک کویین لینچ" رییس انجمن خیام شناسی روسیه و خانم "نادیه المضاحکه" دکترای فلسفه هنر و خیام‌پژوه از قطر نیز در این مراسم دیدگاه‌ها و نظرات خود را به اشتراک می‌گذارند.
وی از حضور هنرمندی از مجارستان در این نشست خبر داد و گفت: آقای "آندراش ساندرو کوکسیس" هنرمند مجارستانی که مجسمه‌ای از خیام ساخته و کتاب رباعیات خیام را با تصویرگری گیزلا سینایی در این کشور به چاپ رسانده همراه با خانم گیزلا سینایی نیز در این نشست حضور خواهند داشت.
به گفته بلخاری، خانم "فخری البوش" استاد دانشگاه دمشق و خیام‌پژوه هم از دیگر مدعوین این نشست هست که به ایران سفر خواهد کرد.
دبیر نخستین نشست هزاره خیام اظهار داشت: بر اساس برنامه این نشست غلامحسین دینانی، عبدالله انوار، غلامرضا اعوانی، احمد تمیم‌داری و یونس کرامتی اندیشمندانی هستند که در بخش‌های دیگر مراسم با موضوع خیام، سخنرانی خواهند داشت.
بلخاری ادامه داد: خیام‌خوانی بوشهر به همراه اجرای برنامه توسط هادی منتظری برنامه‌های موسیقی این رویداد هستند. ویژه برنامه این رویداد نیز اجرای کریستف رضاعی از آثار خود بر اساس رباعیات خیام است.
این مراسم روز پنجشنبه 14 تیرماه 1397، از ساعت 15 الی 20در فرهنگسرای نیاوران‎ ‎برگزار می‌شود.‏
کلیه نخبگان و مستعدین برتر علاقمند می‌توانند در این مراسم بزرگداشت حضور یابند.

تاریخ انتشار : 1397/04/14
کد : 132
تعداد بازدید: 611

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد

  سامانه پاسخگویی بنیاد ملی نخبگان : 09601

  نشانی بنیاد نخبگان استان تهران: خیابان کریم خان زند، خیابان استاد نجات الهی جنوبی، کوچه شهید حقیقت طلب، پلاک 17 کدپستی 1598868411