شنبه 29 تیر 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

به همت بنیاد نخبگان استان تهران
مستعدین برتر در کارگاه اصول و فنون مذاکره حرفه‌ای شرکت کردند.

مستعدین برتر همکار در طرح شهید احمدی روشن در کارگاه " اصول و فنون مذاکره حرفه‌ای" شرکت کردند.

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان استان تهران؛ کارگاه آموزشی «اصول و فنون مذاکره حرفه‌ای» با ارائه دکتر لیلا جراحی برگزار شد. این کارگاه در تاریخ پنج شنبه 20 دی ماه 97 در سالن اجتماعات بنیاد نخبگان استان تهران با حضور مشمولین طرح شهید احمدی روشن و مستعدین برتر تشکیل شد.
در ابتدای کارگاه، دکتر جراحی به اهمیت موضوع کارگاه مناسبات رفتاری متداول بین افراد در مذاکرات حرفه‌ای اشاره کرد. وی نحوه برقراری ارتباط بین افراد را به چند گروه شنوایی، حسی و بینایی تقسیم کرد و افزود: افراد در برقراری ارتباط یا درون گرا هستند یا برون گرا و اینکه ما بتوانیم مشخصات طرف مقابل در میز مذاکره را تشخیص دهیم در پیشبرد هدفمان گام موثری برداشته‌ایم.
وی افزود: میز مذاکره میز محاکمه و میز مرافعه نیست بنابراین از نشان دادن عکس‌العمل تند باید خودداری کرد. به گفته دکتر جراحی نکاتی که باید در میز مذاکره مدنظر قرار گیرد عبارتند از: 1- جداکردن اشخاص مذاکره از موضوع مذاکره 2- عدم موضع‌گیری و جستجوی منافع طرفین 3- چانه‌زنی بر سر راه حل ها و استفاده از معیارهای عینی به جای معیارهای ذهنی.
به گفته مدرس کارگاه اصول و فنون مذاکره، انسان‌ها با باورها، احساسات، فرهنگ‌ها و شخصیت‌های متفاوت وارد مذاکره می‌شوند و بسته به نوع رفتار طرف مقابل ممکن است عکس‌العمل متفاوتی نشان دهند و نکته جالب این است که این اشخاص متفاوت در مورد موضوعاتی مذاکره می‌کنند که در مورد این موضوعات اختلاف دارند و هنر یک مذاکره کننده این است که این اختلافات را تشخیص داده و افراد را از موضوعات متفاوت جدا کند. از دیگر نکات مذاکره این است که باید در مورد اشخاص، نرم و ملایم و در مورد موضوعات محکم و قاطع بود. افراد در مذاکره باید خلاق باشند و طرف مقابل را خلاق نگه دارند و دیدگاه و تفکرات طرف مقابل را محک زده و فعالانه به طرف مقابل گوش دهند. در حقیقت به گفته دکتر جراحی این خود ما هستیم که پشت میز مذاکره رفتار طرف مقابل را نسبت به خودمان شکل می‌دهیم.
وی تکنیک‌های تهدید در مذاکره را که شامل پیش شرط گذاشتن، فشار آوردن از طریق زمان (یا بپذیرید یا جلسه را ترک کنید) را آموزش داد و راهکارهای آن را که شامل: 1- تسلیم نشوید2- تهدید را رد نکنید 3- در لحظه ای که مورد تهدید قرار می گیرید سر میز مشورت نکنید 4- جلسه را ترک نکنید 5- خونسردی خود را از دست ندهید و جا نخورید 6- نسبت به تهدید کننده حالت خصومت شخصی پیدا نکنید؛ توضیح داد.
در ادامه این کارگاه، مدرس قوانین ارتباط دو جانبه، نحوه بله گرفتن از طرف مقابل و... را آموزش داد. همچنین در این کارگاه تعدادی از شرکت کنندگان داوطلب موضوع آزاد را به مدت 3 دقیقه ارائه کردند و دکتر جراحی ویژگی‌های شخصیتی و نقاط قوت و قابل بهبود آنها در رفتار و ارائه را به ایشان بیان کرد.

تاریخ انتشار : 1397/10/22
کد : 223
تعداد بازدید: 474

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد

  سامانه پاسخگویی بنیاد ملی نخبگان : 09601

  نشانی بنیاد نخبگان استان تهران: خیابان کریم خان زند، خیابان استاد نجات الهی جنوبی، کوچه شهید حقیقت طلب، پلاک 17 کدپستی 1598868411