بستن
عبارت خود را درج و جهت جستجو "Enter" را بفشارید
  • 1401/09/06 - 07:56
  • - تعداد بازدید: 529
  • - تعداد بازدیدکننده: 464
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
توسط بنیاد نخبگان استان تهران

بازدید یک روزه از اماکن تاریخی شهر کاشان ویژه آقایان نخبه و مستعد برگزار شد

بازدید جمعی از آقایان نخبه و مستعد از اماکن تاریخی شهر کاشان طی سفری یک روزه در تاریخ 3 آذر 1401 توسط بنیاد نخبگان استان تهران انجام شد.

با هدف آشنا ساختن اجتماع نخبگانی با جاذبه‌های فرهنگی کشور به‌منظور ارتقای خودآگاهی ملی، بازدید یک روزه از اماکن تاریخی شهر کاشان ویژه آقایان روز پنجشنبه 3 آذر 1401 توسط بنیاد نخبگان استان تهران برگزار شد.

 

در این بازدید جمعی از مشمولان تسهیلات بنیاد ملی نخبگان شامل برگزیدگان طرح‌های مختلف بنیاد از مقاطع و رشته‌های مختلف تحصیلی حضور داشتند.

باغ فین اولین محلی بود که در این سفر مورد بازدید قرار گرفت. این باغ تاریخی زیبا با سروهای بلند، جوی‌ها و فواره‌های کوچکی که در سراسر خود جای داده است همراه با عمارت‌های تاریخی و متعدد؛ نگینی درخشان و شگت‌آور در شهر نسبتاً گرم و خشک کاشان است.

 

شرکت‌کنندگان از حمام فین واقع در باغ نیز بازدید کردند. این حمام قدیمی به‌دلیل قتل میرزا تقی‌خان فراهانی ملقب به امیرکبیر (صدراعظم ناصرالدین شاه قاجار) مشهور است.

تپه‌های باستانی سیلک، مکان دوم برای بازدید در این سفر یک روزه بود. این محوطه باستانی نشان می‌دهد که از حدود 8000 تا 2700 سال پیش، مردمان ساکن در دشت کاشان چگونه می‌زیستند.

 

برای آشنایی هرچه بیشتر جمع نخبگان و مستعدان با فرهنگ بومی و منطقه‌ای مورد بازدید؛ در یکی از خانه‌های قدیمی، یکی از غذاهای سنتی و معروف کاشان به نام گوشت و لوبیا به‌عنوان وعده ناهار صرف شد.

خانه‌های تاریخی بروجردی و طباطبایی در بعدازظهر روز سفر مورد بازدید قرار گرفتند. اتاق‌های شاه‌نشین، قسمت‌های تابستان و زمستان‌نشین، ایوان‌ها، حیاط‌های بیرونی و اندرونی، سرداب‌ها، رواق‌ها و بادگیرها از بخش‌های دیدنی و جالب این خانه‌های سنتی محسوب می‌شود.

 

حمام سلطان امیر احمد و تیمچه حاجب‌الدوله واقع در بازار سنتی کاشان، آخرین بخش‌های مورد بازدید در این سفره یک روزه بودند.

 

تصاویر مربوط به این بازدید در قسمت گزارش تصویری وبگاه بنیاد نخبگان استان تهران قابل مشاهده است.

 

بنیاد نخبگان استان تهران درنظر دارد طبق اعلام قبلی، بازدید مشابهی از اماکن تاریخی شهر کاشان ویژه بانوان نخبه و مستعد را در تاریخ 10 آذر برگزار کند.

  • گروه خبری : SlideShow,رویدادهای گذشته
  • کد خبر : 162290

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید