بستن
عبارت خود را درج و جهت جستجو "Enter" را بفشارید
  • 1401/09/13 - 09:57
  • - تعداد بازدید: 492
  • - تعداد بازدیدکننده: 454
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
طی بازدید یک روزه از اماکن تاریخی شهر کاشان

بانوان نخبه و مستعد از محوطه باستانی هشت هزار ساله سیلک دیدن کردند

توسط بنیاد نخبگان استان تهران، بازدید یک روزه از اماکن تاریخی شهر کاشان ویژه بانوان نخبه و مستعد در تاریخ 10 آذر 1401 برگزار شد.

بازدید یک روزه از اماکن تاریخی شهر کاشان ویژه بانوان نخبه و مستعد، با هدف آشنا ساختن ایشان با جاذبه‌های فرهنگی کشور به‌منظور ارتقای خودآگاهی ملی، روز پنجشنبه 10 آذر 1401 توسط بنیاد نخبگان استان تهران برگزار شد.

 

در این بازدید جمعی از مشمولان تسهیلات بنیاد ملی نخبگان شامل برگزیدگان طرح‌های مختلف بنیاد از مقاطع و رشته‌های مختلف تحصیلی حضور داشتند.

بانوان مستعد در اولین قسمت این بازدید، از باغ فین دیدن کردند. سروهای بلند، جوی‌ها و فواره‌های کوچک در سراسر این باغ تاریخی زیبا جای دارد. همچنین وجود عمارت‌های تاریخی و متعدد؛ باغ فین را همچون نگینی درخشان و شگت‌آور در شهر نسبتاً گرم و خشک کاشان معروف کرده است.

شرکت‌کنندگان از حمام فین و موزه ملی کاشان واقع در باغ نیز بازدید کردند. حمام فین محل قتل میرزا تقی‌خان فراهانی ملقب به امیرکبیر (صدراعظم ناصرالدین شاه قاجار) است.

 

مکان دوم برای بازدید، تپه‌های باستانی سیلک بود. این محوطه باستانی نشان می‌دهد که از حدود 8000 تا 2700 سال پیش، مردمان ساکن در دشت کاشان چگونه می‌زیستند.

 

برای شناخت فرهنگ بومی و منطقه مورد بازدید؛ یکی از غذاهای سنتی و معروف کاشان به نام گوشت و لوبیا به‌عنوان وعده ناهار در یکی از خانه‌های قدیمی صرف شد.

خانه تاریخی طباطبایی در بعدازظهر روز سفر مورد بازدید قرار گرفت. اتاق شاه‌نشین، قسمت‌های تابستان و زمستان‌نشین، ایوان‌ها، حیاط‌های بیرونی و اندرونی، سرداب‌ها، رواق‌ها و بادگیرها از بخش‌های دیدنی و جالب این خانه سنتی محسوب می‌شود. بانوان مستعد پس از این خانه زیبای تاریخی از حمام سلطان امیر احمد دیدن کردند.

مسجد مدرسه آقا بزرگ آخرین بخش مورد بازدید در این سفره یک روزه بود. این مسجد از زیباترین مساجد ایران و بدون شک در زمره بهترین آثار معماری اسلامی به‌شمار می‌رود.

 

تصاویر مربوط به این بازدید در قسمت گزارش تصویری وبگاه بنیاد نخبگان استان تهران قابل مشاهده است.

 

هفته گذشته نیز بازدید مشابهی از اماکن تاریخی شهر کاشان با حضور جمعی از آقایان نخبه و مستعد برگزار شد.

 

در هر دو بازدید آقایان و بانوان نخبه و مستعد از اماکن تاریخی شهر کاشان، بنیاد نخبگان استان تهران از ظرفیت و همکاری اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کاشان برای برگزاری هرچه مؤثرتر بازدیدها بهره برد.

  • گروه خبری : SlideShow,رویدادهای گذشته
  • کد خبر : 162420

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید