سه شنبه 1 مهر 1399

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

به همت بنیاد نخبگان استان تهران
آیین نکوداشت مقام هنری و فرهنگی استاد غلامعلی مکتبی برگزار شد

آیین نکوداشت مقام هنری و فرهنگی استاد غلامعلی مکتبی با حضور شخصیت‌های هنری، دانشگاهی و مستعدین برتر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان استان تهران، این بنیاد در راستای پاسداشت، تکریم و نکوداشت مقام شامخ نخبگان این سرزمین، مراسم نکوداشت استاد غلامعلی مکتبی در حوزه تصویرگری ادبیات کودکان را در عصر روز یک شنبه 6 اسفند ماه 1396 برگزار نمود.
در این مراسم که با حضور جمعی از شخصیت‌های علمی و دانشگاهی و مستعدین برتر برگزار گردید دکتر علیرضا زراسوندی رئیس بنیاد نخبگان استان تهران به عنوان میزبان و نخستین سخنران این نکوداشت ضمن عرض خیرمقدم به شرکت‌کنندگان در این مراسم و ارج نهادن مقام فرهنگی و هنری استاد مکتبی؛ هدف از برگزاری این مراسم بصورت ساده و خودمانی را اینگونه بیان نمود که: می‌خواهیم بگوئیم ما اساتید و بزرگان خود را فراموش نکرده‌ایم و این هدف یکی از رویکردهای اصلی بنیاد ملی نخبگان است که به صورت ویژه پیگیری می‌شود. ایشان عنوان نمود که: اساس و پایه اصلی بنیاد ملی نخبگان بر مباحث فرهنگی استوار است و در همه برنامه‌ها و رویکردهایی که بنیاد نخبگان دنبال می‌کند یک پیوست فرهنگی وجود دارد از جمله این برنامه‌ها، نکوداشت‌ها و مراسم تجلیل و تکریمی است که برگزار می‌گردد.
ایشان اظهار داشت: ترسیم سیاست های کلی مراسم نکوداشت اساتید در بنیاد ملی نخبگان برعهده دفتر الگوسازی و تکریم نخبگان است. این مراسم‌ها به صورت کلی در سه قالب نکوداشت‌های ملی، منطقه‌ای و استانی در کل کشور برگزار می‌گردد و تاکنون بیش از سی مراسم از این دست برگزار شده است. ایشان هدف از برگزاری آیین نکوداشت اساتید را اینگونه بیان نمود که: به نسل جوان و افرادی که می خواهند در عرصه های کلان و مهم کشور وارد شوند گفته شود که طریق و مسیر این بزرگان مسیرخوبی است و اگر این راه را ادامه دهند به اشتباه نرفته‌اند. این بزرگان در واقع چراغ راه شما هستند قدر آنها را بدانید و از آنها تجلیل و تکریم به عمل آورده و از آن مهمتر راه آنها را ادامه دهید.
دکتر زراسوندی در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به فطرت انسان افزود: این فطرت انسان است که او را هدایت می‌کند و مباحثی همچون نخبگی و سرآمدی و بزرگی یک نعمت خدادادی است که باید در راستای بهبود شرایط و ارتقای توانمندی و بهبود و اصلاح امور کشور از آن استفاده کنیم همچنان که بزرگانی مانند استاد مکتبی تلاش‌های بسیار زیادی را در همه سال‌های عمر خود در عرصه تخصصی خود که تصویرگری می‌باشد بنا نهادند.
در ادامه این آئین دکتر ناصری، مدیرکل دفتر انتشارات و تکنولوژی آموزشی درباره شخصیت و سلوک حرفه‌ای استاد مکتبی در سخنانی اظهارکرد: اولین و بارزترین شخصیت حرفه ای استاد مکتبی این است که ایشان بعد از گذشت چندین دهه همچنان غوطه‌ور شدن در دنیای کودکی را انتخاب نموده است. البته تایید خود ایشان هم بر این است که من بصورت اختیاری از دنیای بزرگسالان فاصله گرفته و خود را در دنیای کودکان نگه داشته‌ام. دکتر ناصری با ذکر خاطره‌ای عنوان داشتند که دنیای کودکی دنیای خیلی بزرگ و مهمی است که شاید برخی از فلاسفه و انسان‌های خیلی عمیق آن را درک می‌کنند. ایشان اعلام داشتند یکی دیگر از خصوصیات حرفه‌ای استاد مکتبی این است که هر موضوعی را تصویرگری نمی‌کند و تا به کشف دست پیدا نکند به تصویرگری نمی‌پردازد.
همچنین استاد جمال‌الدین اکرمی در خصوص افراد تاثیر گذار در حوزه تصویرگری کتاب‌های کودکان به ایراد سخنرانی پرداخت و اظهار داشت تاریخچه هنرهای تجسمی ما با تصویرگری همراه است و با کتاب گره خورده است و هرجایی که بخواهیم در خصوص نگارگری صحبت کنیم باکتاب و داستان و شاهنامه همراه هستیم و این یک ویژگی خاص است که ما از آن برخورداریم.
در ادامه این نکوداشت دکتر شیوا دولت آبادی رئیس هیئت مدیره انجمن روانشناسی ایران درخصوص چرایی انتخاب و دوست داشتن تصاویر در نزد کودکان و زاویه دید انسان به تصاویر پرداخت. همچنین استاد محبت‌اله همتی کارشناس آموزش به بیان تاریخچة تصویرسازی کتاب‌های درسی و سید امیر سادات موسوی دبیر ماهنامه رشد جوان در خصوص نقش ماهنامه رشد در پرکردن خلاهای آموزشی در کشور به ایراد سخنرانی پرداختند.
استاد مکتبی در پایان این نکوداشت با قرائت ابیاتی از مجریان و شرکت‌کنندگان در این نکوداشت صمیمانه قدردانی کرد و اظهار داشت: عنوان نخبه همان نسبت که قامت و قدرش از من فراتر است وظایف و پیمان و پیوند مرا به مردم بیشتر و بیشتر می‌کند. ایشان در پایان صحبت‌های خود افزود از بنیاد نخبگان به دلیل بالا بردن و گسترش علم و فرهنگ و هنر و تشویق عاشقان این راه تشکر ویژه می‌نمایم. آنچه که مایه خرسندی من است این نکته می‌باشد که به واسطه صورخیال در دنیای خیال و رویاهایم شگفتی بیافرینم.
کاش میشد سیب سرخی از درخت با نگاه شوق خود از شاخه چید
کاش می‌شد با صدای نبض باد در ضمیر شاخه گل‌ها خزید
در خلال این مراسم دل نوشته‌های برخی از مستعدین برتر شرکت‌کننده در مسابقه تصویر خاطره انگیز قرائت شد و در پایان این نکوداشت ضمن اهدای نماد یادبود و لوح تقدیر مقام عالی بنیاد ملی نخبگان دکتر سورنا ستاری به استاد غلامعلی مکتبی، از برگزیدگان مسابقه فرهنگی تصویر خاطره انگیز با اعطای جوایز اهدایی دفتر انتشارات و تکنولوژی آموزشی قدردانی شد.

تاریخ انتشار : 1396/12/08
کد : 86
تعداد بازدید: 372

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601