سه شنبه 25 تیر 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

به همت شورای کتاب کودک با همکاری انجمن آثار و مفاخر فرهنگی
مراسم صدمین زادروز عباس یمینی شریف برگزار می‌گردد

مراسم صدمین زادروز عباس یمینی شریف شاعر برجسته کودکان برگزار می‌شود.‏

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان استان تهران به نقل از انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، شورای کتاب کودک با همکاری این انجمن مراسم صدمین زادروز عباس یمینی شریف، شاعر برجسته کودکان را برگزار می‌کند.
عباس یمینی شریف در سال ۱۲۹۸ در تهران دیده به جهان گشود. او تحصیلات خود را در رشته ادبیات و آموزش کودکان به کمال رساند. وی اولین سر دبیر مجله‌های «بازی کودکان» و «کیهان بچه‌ها» و موسس دبستان‌های «روش نو» و از بنیان‌گذاران شورای کتاب کودک و برنده جوایز متعدد در ادبیات کودک بود و بیش از سی اثر به صورت شعر و داستان به چاپ رساند و آثار متعدد چاپ نشده‌ای نیز بر جای گذاشت. یمینی شریف از شاعرانی است که در سراسر عمر پربار خود برای کودکان با زبان پاک و آهنگین شعر و ترانه سرود. او در خانواده‌ای که به شعر و ادب علاقه‌مند بودند رشد پیدا کرد و تحت تاثیر محیط ادبی با شعر بزرگان ادب فارسی از جمله حافظ و سعدی و مولوی آشنا شد و به سبب آشنایی خانوادگی با فرخی یزدی با شعر او انس و الفت پیدا کرد. شریف، شعر برای کودکان را با تشویق استادان دانشگاهی به‌طور جدی ادامه داد و در سال ۱۳۲۱ اولین شعر او در روزنامه‌ای به نام نونهالان برای کودکان و نوجوانان به چاپ رسید و سپس اشعارش در مجله سخن چاپ شد. در سال ۱۳۲۴ اشعار او وارد کتاب‌های درسی شد و تاکنون نیز زینت بخش این کتب است.
در این مراسم حسن بلخاری، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، نوش آفرین انصاری، رئیس شورای کتاب کودک، ناهید معتمدی، عضو شورای کتاب کودک، علی اصغر سیدآبادی، پژوهشگر ادبیات کودک و نوجوان، مسعود ناصری، مدیر موزه عروسک‌ها، اسدالله شعبانی، نویسنده و شاعر کودک و نوجوان، لیلا میرزایی، استاد ادبیات و هومن یمینی شریف فرزند زنده‌یاد عباس یمینی شریف سخنرانی خواهند کرد.
در این برنامه نمایش خیمه شب بازی و اجرای موسیقی به همت گرو‌های هنری«راما» و «ارف» برای حاضران اجرا خواهد شد و نمایشگاهی از آثار و کتاب‌های مرتبط با حوزه کودک و نوجوان نیز در معرض دید علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.
این مراسم روز سه‌شنبه 18 تیرماه 1398، از ساعت 17 الی 19:30 در تالار اجتماعات شهید مطهری انجمن ‏واقع در خیابان ‏ولی‌عصر(عج)، پل امیر بهادر، خیابان سرلشکر علی‌اکبر بشیری، شماره 71‏‎ ‎برگزار می‌شود.‏
کلیه نخبگان و مستعدین برتر علاقمند می‌توانند در این مراسم بزرگداشت حضور یابند.
لازم به ذکر است که پیشتر نکوداشت مقام ادبی و فرهنگی عباس یمینی شریف؛ نغمه‌سرای کودکان به همت بنیاد نخبگان استان تهران در تاریخ 21 دی‌ماه 1394 بعنوان یکی از چهره‌های ادبی کتب درسی برگزار شده است.

تاریخ انتشار : 1398/04/19
کد : 271
تعداد بازدید: 44

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد

  سامانه پاسخگویی بنیاد ملی نخبگان : 09601

  نشانی بنیاد نخبگان استان تهران: خیابان کریم خان زند، خیابان استاد نجات الهی جنوبی، کوچه شهید حقیقت طلب، پلاک 17 کدپستی 1598868411